Reisikindlustus on reisil hädavajalik

18.07.2018

Kati Varblane, Eesti Kindlustusseltside Liidu kommunikatsioonijuht

Suvi on reisimise aeg. Reisile minnes on vaja teha reisikindlustus, sest õnnetuse, haigestumise, reisitõrke või pagasi varguse korral päästab see sind suurtest väljaminekutest.

Reisikindlustus on eelkõige ootamatu ja vältimatu ravikulu kindlustus välisreisi ajal, mida kindlustusseltsid nimetavad ka meditsiiniabikindlustuseks või tervisekindlustuseks. Lisaks hõlmab reisikindlustus reisil kaasas olevate asjade kindlustust ehk pagasikindlustust ning reisi ärajäämisest või katkemisest tekkinud kulude kindlustust ehk reisitõrke kindlustust.

Pane tähele:

Tee reisikindlustus kohe, kui on tasutud esimene arve reisi eest. Olenevalt kindlustusseltsist hakkab reisitõrkekindlustus kehtima 2–5 päeva pärast lepingu sõlmimist. Aegsasti soetatud reisikindlustus kaitseb nii enne reisi kui ka reisil olles sind võimalike ootamatuste eest ning aitab katta tekkinud lisakulud, mis võivad teinekord osutuda küllaltki suureks.

Reisitõrke kindlustussumma valikul lähtu esialgsest reisikulust ja arvuta lisaks, kui palju maksaks ootamatu reisilt naasmine. Näiteks mõni lennufirma pakub väikelastele soodushinnaga või koguni tasuta lennupileteid. Kui haigestumise tõttu või mõnel muul põhjusel tuleb reis katkestada ja varem tagasi pöörduda, ei pruugi uus pilet enam soodne olla. Sellisel juhul aitab reisitõrkekindlustus.

Vali vastavalt reisi sihtkohale piisav ravikulu kindlustussumma. Ravi Euroopas, eriti aga USA-s või Kanadas võib olla väga kallis.

Reisil sportides tee ravikulukindlustuse lisakaitse, mis katab kõrge riskiga tegevusi. Kui lähed näiteks mägimatkale, tenniselaagrisse või jooksuvõistlusele, siis tuleb reisikindlustus teha alati koos ravikulukindlustuse lisakaitsega, mis hüvitab sportimise või võistluse käigus tekkinud õnnetuse kulud.

Mõtle läbi, kui palju asju reisile kaasa võtad ja mis on nende väärtus, et vajadusel oleks võimalik hüvitada kogu pagasi väärtus. Pagasikindlustus pakub kaitset pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse korral. Enamasti ei laiene see lennupiletitele, rahale, pangakaartidele ja koduloomadele. Peale selle võib kindlustusandja näiteks nõuda, et pagasit ei jäeta omaniku järelevalveta.

NB! Sageli unustatakse väikelapsega reisides arvestada pagasikindlustuse kindlustussumma sisse lapsevankri maksumus.

Oluline on jälgida, et võimalikud riskid oleksid reisikindlustusega kaetud nii sinu kui ka sinu lähedaste jaoks – nii saad nautida reisi ja elamusi muretult. Pea nõu kindlustustöötajaga, kes aitab valida õiged kindlustuskaitsed ja -summad.

Tutvu reisikindlustuse tingimustega, kindlustusselts hüvitab ainult reisikindlustuse lepingus kokku lepitud kahju. Kindlustusandjatel võivad olla erinevad välistused, mille korral hüvitist ei maksta. Näiteks mõnel seltsil võib olla välistuseks streigi tõttu edasilükkuv lennureis, teisel reisija kroonilise haiguse ägenemise tõttu ärajääv reis.

Pärast kindlustuslepingu sõlmimist tasub salvestada oma mobiiltelefoni kindlustusandja kahjukäsitluse telefoninumber. Kui reisil peaks midagi ootamatult juhtuma, on see number käepärast.

Reisikindlustuse hüvitise saamiseks tuleb kindlasti alles hoida kõik tõendid, arved ja tšekid, mis tõendavad juhtumi toimumist ja kulusid (näiteks arstitõend koos diagnoosiga, varguse korral politseitõend ja pagasi hilinemisel seda kinnitav tõend).

Tutvu kindlustusvõtja kohustustega, sealhulgas kahjujuhtumist teatamise korra ja tähtajaga.

 

Artikkel on ilmunud Raamatupidamisuudistes – juuni 2018