Muudatused maksuseadustes võimaldavad aasta lõpuni erakordset teenimisvõimalust

14.12.2020

Selle aasta lõpuni saab kindlustusseltsides teha kolmanda samba lepingu, mis annab võimaluse hakata kogutud raha soodustingimustel kasutama 55-aastaselt. Pensionisambasse investeerija võib võtta kogu raha välja 10-protsendise tulumaksuga või saada regulaarseid makseid tulumaksuvabalt.

Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse liikme Andres Piirsalu sõnul muudetakse järgmisel aastal tingimusi seoses pensionireformiga. „Kuni aasta lõpuni kolmanda samba lepingut tehes on kõigil võimalik osa saada maksuefektist, mis tekib sellest, et riik tagastab maksetelt 20 protsenti tulumaksu ja 55-aastaselt saab raha välja võtta 10-protsendilise tulumaksuga,“ ütles Piirsalu.

„Kolmanda samba lepingu tegemine on vastutustundlik valik tänasel pensionimaastikul. Kuna maksumuudatus jõustub jaanuaris, siis on kasulik teha leping detsembris,“ lisas Piirsalu.

Pensionireformi käigus ühtlustatakse teise ja kolmanda samba pensioniea mõistet. Lepingutele, mis sõlmitakse alates 1. jaanuarist 2021, hakkab kehtima 10-protsendine tulumaksumäär viis aastat enne pensioniiga. Kolmandast sambast saab alati raha välja võtta, ainult enne pensioniiga tuleb maksta 20 protsenti tulumaksu investeeringu kogusummalt, mitte vaid kasumilt.

Mandatum Life Eesti filiaali juhi Erkki Sadama sõnul on kolmandasse sambasse investeerimine läbi kindlustuse kasulik mitmel moel. „Esiteks on investeerimise lahenduste valik laiem kui ühte kindlat fondi valides ning täiendavalt on võimalik teha elukindlustus. Lisaks pensionisambasse investeerimisele saad elukindlustusega kaitsta oma lähedasi, sest sinu surma korral makstakse hüvitis lepingus kokkulepitud inimesele ilma pikaldast pärandamisprotsessi läbimata,“ ütles Sadam.

Compensa Elukindlustuse müügi- ja kliendihaldusjuhi Merle Kollomi sõnul ei soovi kõik inimesed võtta riske pensionirahaga. „Garanteeritud intressiga pensionikindlustuse puhul ei ole investeerimisriski. Lepingu sõlmimisel otsustatakse, milline summa on kliendile garanteeritud, kui ta teeb kokkulepitud kindlustusmakseid. Seda teenust pakub Eestis ainult Compensa Elukindlustus,“ ütles Kollom.

Kolmanda samba kogumispensioni kindlustust pakuvad Compensa Elukindlustus, Mandatum Life Eesti filiaal, SEB Elu- ja Pensionikindlustus ning Swedbank.

Eesti Kindlustusseltside Liit (EKsL) on kõiki Eestis tegutsevaid kindlustusandjaid ühendav erialaliit, mis arendab kindlustust ja kahjuennetust ning analüüsib ja avaldab kindlustusstatistikat. EKsL korraldab kindlustusvaidluste lahendamist kindlustuse lepitusorgani kaudu.

Lisainfo: https://kindlustame.ee/kindlustus/investeerimine-ja-saastmine/

Kati Varblane
Eesti Kindlustusseltside Liidu kommunikatsioonijuht
tel 667 1800, 516 9152
e-post kati.varblane [at] eksl.ee
www.eksl.ee