Liikluskindlustuse keskmine aastamakse on kasvanud viiendiku võrra

26.11.2023

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) andmetel on liikluskindlustuse keskmine aastamakse 144 eurot tänavu 10 kuu seisuga, kasvades 22 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Kui oktoobris sõlmiti 163 tuhat liikluskindlustuse lepingut, siis kolmandik autoomanikest võrdles enne lepingu sõlmimist kindlustuse hindu LKFi veebikalkulaatoris.

LKFi juhatuse liikme Andres Piirsalu hinnangul on alati mõistlik võrrelda hindu enne uue liikluskindlustuse lepingu sõlmimist, sest kindlustusseltsid arvutavad makse suurust erinevalt. „ Liikluskindlustuse hind ei ole fikseeritud summa, vaid sõltub mitmetest erinevatest teguritest nagu sõiduki liik, kasutamise otstarve, tehnilised näitajad, omaniku kahjuajalugu ja veel mõnikümmend tegurit. Kõige rohkem mõjutab aga kindlustuse hinnataset liikluskahjude arv, nende suurus ning turukonkurents. Eesti liikluskindlustuse hind kujuneb tihedas konkurentsis kümne kindlustusseltsi vahel, kes hindavad klientide riske erinevalt,“ selgitas Piirsalu ja lisas, et Eesti turu suurust arvestades on liikluskindlustuse turukonkurents tihedam kui enamikes maailma riikides.

Tänavu 10 kuuga toimus Eestis 28 tuhat liikluskindlustusjuhtumit, mida on sama palju kui mullu samal perioodil. Keskmine Eestis juhtunud liiklusõnnetuse kahju on 2 100 eurot.
Piirsalu sõnul on liikluskindlustuse makse muutunud suures ulatuses aastate lõikes. „Näiteks 2018. aasta liikluskindlustuse keskmine aastamakse oli 142 eurot, aga 2021. aastal langes see 102 eurole. Seejärel hakkas keskmine aastamakse tõusma, jõudes eelmise aasta oktoobri lõpuks 117 euro tasemele ja tänavu 10 kuuga 144 eurole,“ ütles Piirsalu.

Piirsalu selgitas, et hinnamuutustel on mitmeid põhjuseid. „Kui näiteks koroonapandeemia puhkedes vähenes liiklusõnnetuste arv tippajal kuni 40 protsenti, siis langes ka liikluskindlustuse hind. Kui aga talvised ilmaolud toovad kaasa rohkem liiklusõnnetusi ja kahjusid, siis need tegurid mõjutavad omakorda hinnataset.“

LKFi veebikalkulaatoris www.lkf.ee/kalkulaator on võimalik võrrelda kaheksa kindlustusseltsi liikluskindlustuse hindu kümnest pakkujast.

LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.

Kati Varblane
LKF-i kommunikatsioonijuht
tel 667 0517, 516 9152
e-post kati.varblane [at] lkf.ee
www.lkf.ee
www.kindlustame.ee