Äpitaksodega põhjustatakse kaks korda rohkem liiklusõnnetusi kui tavataksodega

05.04.2024

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) statistika kohaselt põhjustati mullu liiklusõnnetusi veerandiga kõigist äpitaksodest. Möödunud aastal põhjustati äpitaksodega kaks korda rohkem liikluskindlustuse juhtumeid kui tavataksodega ning seitse korda sagedamini kui muude sõiduautodega.

LKFi juhatuse esimehe Mart Jesse sõnul on äpitaksod liikluses ohtlikumad kui plafooniga tavataksod. „Kui tavataksodega põhjustati mullu juhtumeid kolm korda rohkem kui tavaliste sõiduautodega, siis äpitaksodega pea seitse korda sagedamini kui tavasõidukitega. Meie statistika näitab, et tavataksode riskitase alaneb iga aastaga, kuid kahjuks ei saa seda öelda äpitaksode kohta,“ ütles Jesse.

Majandustegevuse registri andmetel oli möödunud aastal registreeritud ligi 7000 taksot, millest 5440 olid äpitaksod.

Jesse hinnangul on olukord äpitaksonduses murettekitav. „Tavataksode kahjusagedus langeb, äpitaksodel aga mitte. Platvormidel oleks asjakohane rohkem tähelepanu pöörata oma juhtide liikluskäitumisele. Samuti on ilmselt kätte jõudnud aeg, et riigiasutused vaataksid üle taksondust puudutavad regulatsioonid, tagamaks nende vastavust ühiskonna ootustele seoses liiklusohutusega,“ ütles Jesse ning selgitas, et kahjusagedus näitab lihtsustatult öeldes, mitu protsenti sõidukitest põhjustab õnnetuse ühe aasta jooksul.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

2023. aastal põhjustati taksodega 1030 liikluskindlustuse juhtumit, mille kogukahju oli 2,2 miljonit eurot ja keskmine kahju 2180 eurot.

BTA kahjukäsitlusosakonna juhataja Jevgeni Maksini hinnangul võib juhtuda, et mõne aasta pärast ei ole enam võimalik eristada tavataksot ja äpitaksot. „Lõppemas on ajajärk, kui taksojuhid teadsid tänavanimesid peast. Ka kogenud taksojuhid kasutavad äpis kaardirakendust, kuid seda jälgides võib tähelepanu sõiduteelt kaduda ja juhtuda liiklusõnnetus,“ ütles Maksin.

Maksini sõnul peaks äpitaksode liiklusohutusele rohkem tähelepanu pöörama. „Äpitaksod teeb ohtlikumaks asjaolu, et selle juht saab olla igaüks, sõltumata sõidu- ja keeleoskusest. Juhid töötavad ka öösiti põhitöö kõrvalt, mistõttu võib õnnetusi juhtuda ületöötamisest või väsimusest. Taksojuhid põhjustavad rohkem õnnetusi, kuna nad sõidavad tavasõidukitest palju rohkem, eelkõige tihedas linnaliikluses ja sageli tipptundide ajal,“ selgitas Maksin.

LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.

Lisainfo: Taksode ja muude sõiduautode riskiohtlikkuse võrdlus

Kati Varblane
LKF-i kommunikatsioonijuht
tel 667 0517, 516 9152
e-post kati.varblane [at] lkf.ee (kati[dot]varblane[at]lkf[dot]ee) 
www.lkf.ee
www.kindlustame.ee